Uppdrag 26.06.18

Cirio har biträtt AB Sagax (publ) i samband med riktad nyemission av stamaktier av serie D om 1 005 miljoner kronor

Cirio har biträtt AB Sagax (publ) i samband med en riktad nyemission av stamaktier av serie D som tillför bolaget 1 005 miljoner kronor. Emissionen genomfördes genom ett så kallat accelererat book building-förfarande. I emissionen deltog ett antal svenska och internationella professionella och institutionella investerare. Som en del av emissionen erbjöds även allmänheten i Sverige stamaktier av serie D genom en spridningsemission via Avanza Bank AB:s (publ) plattform.

AB Sagax är ett fastighetsbolag med affärsidé att investera i kommersiella fastigheter främst inom segmentet lager och lätt industri. Sagax fastighetsinnehav per 31 mars 2026 uppgick till 5 350 000 kvadratmeter fördelat på 1 050 fastigheter. AB Sagax (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap.

Cirios team leddes av Annika Andersson tillsammans med Maria Arnoldsson, Rikard Kåresen och Martin Näslund (Kapitalmarknad och Publik M&A).

För mer information, vänligen kontakta:

Kontakt

Team

Relaterade nyheter

Ursäkta, vi kunde inte hitta några inlägg. Försök med en annan sökning.